Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży

KIEROWNICTWO KSM
——————————————————————————————

Wspieranie misji bez pieniędzy – październik 2021

Grupa KSM z naszej parafii zachęca do włączenia się w akcję “Wspieranie misji bez pieniędzy”. Przez cały miesiąc październik przy ołtarzu miłosierdzia będzie skarbona na “wszystkie pieniądze świata” tj. euro, dolary, funty, korony, polskie groszówki, pieniądze wycofane z obiegu (np. z PRL) oraz monety kolekcjonerskie. Ponadto można złożyć do jednego kosza przy ołtarzu miłosierdzia stare telefony komórkowe z przyciskami lub smartfony. Drugi kosz będzie przeznaczony na zeszyty, ołówki, długopisy, kredki i markery, kreda biała i kolorowa, tabliczki A4 do pisania kredą, kartki kolorowe, nożyczki do papieru, wełna kolorowa i szydełka. Zachęcajmy do zainteresowania się tą akcją.

———————————————————————————————

Wakacje czas zacząć…

W sobotę, 26 czerwca 2021 r., na zakończenie roku szkolnego młodzież KSM wraz z dziećmi komunijnymi udała się na pielgrzymkę do Wadowic. Druga część pielgrzymki miała charakter integracyjny – zwiedzanie Parku Miniatur i Warowni w Inwałdzie.

———————————————————————————————
Anielskie rękodzieła

Członkowie KSM przygotowali pierwszą serię ręcznie malowanych figurek aniołków. Kolekcja trafi do dzieci uczęszczających na niedzielną Mszę św. o godz. 11.30, które biorą udział w losowaniu “Ziarenek”.

————————————————————-

V Narodowe Czytanie Pisma Świętego (18-24 kwietnia 2021)

Dzień 2 Tygodnia Biblijnego: Przypowieść o siewcy z Ewangelii według św. Marka, czyta wiceprezes KSM: Michał Bednarz.
TV Providentia “bo wiara rodzi się ze słuchania”

————————————————————-

Przygotowanie Ciemnicy 2021:
Ciemnica to tymczasowa kaplica do przechowywania Najświętszego Sakramentu w czasie Triduum Paschalnego. W ciemnicy przechowywany jest Najświętszy Sakrament od Mszy Świętej Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek do liturgii Wielkiego Piątku.
W tym roku w Ciemnica była w kolorystyce jasnego brązu. Obok tabernakulum umieszczony został obraz przedstawiający Pana Jezusa po ubiczowaniu, który zbiera swoje szaty (Bartolomé Esteban Murillo, Chrystus po ubiczowaniu, po 1665, olej na płótnie, 113 × 147 cm, Museum of Fine Arts w Bostonie), ponad Ciemnicą napis: Odepchnięty przez ludzi. W Ciemnicy umieszczono narzędzia Męki Pańskiej (arma Christi): krzyż, gwoździe, młotek, obcęgi, korona cierniowa, włócznia, trzcina z gąbką oraz palmę, poświęconą w niedzielę Męki Pańskiej, oznaczającą męczeństwo i chwałę Chrystusa. Od tabernakulum do krzyża prowadzi droga wykonana z zielonych roślin, odnosząca się do Zmartwychwstania.

Galeria zdjęć:

Kazanie Wielki Piątek, ks. Stanisław Gurba – wyjaśnienie symboliki Ciemnicy:

Wyjdź z grobu!!! Dekoracja listopadowa 2020

Myśl przewodnia tegorocznej dekoracji to znana z Nowego Testamentu scena wskrzeszenia Łazarza, w ujęciu Jana Matejki (reprodukcja obrazu ołtarzowego z parafii NMP w Nowym Wiśniczu, olej na płótnie z 1867 r.). Łazarz ma zamknięte oczy, ale już się podnosi, obiema rękami trzymając się ram grobowca. Jego ciało jeszcze spowija biały całun. Chrystus jest centralną postacią przedstawionej sceny, ma głowę otoczoną nimbem Zbawiciela. Ubrany jest zgodnie z kanonem chrześcijańskim w czerwoną szatę i granatowy płaszcz, symbole krwi i wody, które wypłyną z jego boku po przebiciu go przez Longinusa na skale Golgoty. Przeżywając miesiąc modlitw za zmarłych, prosząc o ich zbawienie oraz oczekując zmartwychwstania wszystkich ludzi, wsłuchujemy się w słowa Chrystusa: Wyjdź z grobu!!!

——————————————————————–
Diecezjalna Rada Kierownictw KSM (Sandomierz, 14 września 2019)

W tym roku w Diecezjalnej Radzie Kierowniczej KSM po raz pierwszy wzięli udział przedstawiciele z naszej parafii. Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży jest najmłodszą grupą formacyjną, która powstała z inicjatywy ks. Proboszcza. Spotkania odbywają się w każdy wtorek po wieczornej Mszy Świętej (około 18.30). Zapraszamy też tych wszystkich, którzy chcieliby dołączyć do KSM-u.

Przez cnotę naukę i pracę służyć Bogu i Ojczyźnie gotów? Gotów!

——————————————————————–
Kierownictwo Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży:

Prezes: Oliwia SARZYNIAK
Z-ca prezesa: Michał BEDNARZ
Skarbnik: Aleksander STARANOWICZ
Sekretarz: Karolina STARANOWICZ
Z-ca sekretarza: Agata SZCZEPAŃSKA
Ks. Asystent
Fotograf: Szymon SZEWC

——————————————————————–
Przez cnotę, naukę i pracę służyć Bogu i Ojczyźnie – Gotów!

W czwartek, 5 września, odbyło się spotkanie młodzieży z naszej parafii z przedstawicielami zarządu diecezjalnego Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Była to okazja do pozyskania informacji na temat formacji i zadań realizowanych przez tę grupę. Inicjatywa ta ma na celu utworzenie również w naszej parafii oddziału KSM, w którym młodzi ludzie mogliby kształtować swoje życie na sposób chrześcijański.

Wstępnie ustalono, że cotygodniowe spotkania grupy będą się odbywać w każdy wtorek, po Mszy św. wieczorowej. Zapraszamy także inne osoby, które chcą dołączyć do wspólnoty.

Przez cnotę, naukę i pracę służyć Bogu i Ojczyźnie – Gotów!