W liturgiczne wspomnienie św. Błażeja (3 lutego) wierni otrzymali specjalne błogosławieństwo połączone z dotknięciem gardeł poświęconymi świecami. Odbyło się też poświęcenie jabłek.
Święty Błażej należy do grona Czternastu Wspomożycieli, czyli świętych, których wstawiennictwo u Boga Kościół katolicki uznał za wyjątkowo skuteczne, szczególnie w wypadku chorób. Jest patronem przede wszystkim lekarzy oraz osób pracujących głosem i chorych na gardło, a także opiekunem zwierząt domowych, zwłaszcza koni.
Jedna z legend o świętym Błażeju przypisuje mu uzdrowienie chłopca, któremu ość przebiła gardło i groziło mu uduszenie. Dlatego dziś biskup Sebasty czczony jest jako patron od chorób gardła i krwotoków. Przez wieki, w nawiązaniu do tego cudu, 3 lutego w dniu wspomnienia świętego Błażeja, we wszystkich kościołach palono tak zwane „błażejki”, czyli poświęcone świeczki. Późniejszym zwyczajem jaki pojawił się w Kościele w związku z kultem Błażeja było specjalne błogosławieństwo. Kapłani po zakończeniu mszy świętej dotykali gardeł wiernych skrzyżowanymi świecami odmawiając specjalną modlitwę. W tym dniu święci się również jabłka.