Maj jest miesiącem, w którym wierni w sposób szczególny modlą się do Matki Bożej. Oprócz majówek, które odbywają się w kościołach, bogatą tradycję mają również te śpiewanie pod kapliczkami. W naszej parafii od wielu lat pielęgnowana jest ta tradycja.
Majówki wywodzą się z tradycji Wschodu. Już w V wieku pieśniami wychwalono tam Maryję. Na zachodzie Europy zostały natomiast zapoczątkowane w XVIII wieku. Oficjalną aprobatę zyskały za sprawą papieża Piusa VII. Chwilę potem tradycja ich odprawiania, za sprawą jezuitów, pojawiła się również na polskiej ziemi. Wydarzyło się to w 1838 roku. Na początku odprawiane były wyłącznie w kościołach, z czasem rozpowszechniło się to również na przydrożne kapliczki i krzyże. W dawnych czasach kościoły były niekiedy znacznie oddalone od domów. Ludzie zaczęli więc gromadzić się przy krzyżach i w ten sposób się modlić. Majówki charakteryzują się odśpiewaniem Litanii Loretańskiej oraz pieśni maryjnych. W wielu miejscach według lokalnych zwyczajów pojawiają się również inne formy modlitwy. Nabożeństwa są wśród wiernych bardzo popularne. Przemierzając w godzinach wieczornych ulice można dostrzec tłumy, które są na nich zgromadzone.
Również na terenie naszej parafii znajduje się wiele krzyży i kapliczek, obok których codziennie przechodzimy. W miesiącu maju przy niektórych odprawiane są majówki. Tradycja jest kontynuowana co roku. W związku z częściowym zniesieniem obostrzeń od 17 maja 2021 (poniedziałek) wracamy do śpiewania majówek przy krzyżach i przydrożnych kapliczkach. I tak o godz. 20.00 będą śpiewane majówki:
– w poniedziałek, kapliczka przy bloku Poniatowskiego 86.
– we wtorek, krzyż między hotelem a Kaną
– w środę, krzyż pomiędzy blokiem Al. Jana Pawła 26 a KEN 6
– we czwartek, krzyż przy bloku Jana Pawła 80
– w piątek krzyż w sadach na wysokości szkoły nr 12
Zachęcamy do uczestnictwa.
.