Harcerski Start

Foto. Ks. Tomasz Lis

Ponad 350 harcerzy i zuchów z drużyn harcerskich i wędrowniczych naszej diecezji poznawało historię i ciekawe miejsca Staszowa i okolic oraz planowali pracę na cały rok. Była tam również liczna delegacja harcerzy z naszego 4. Szczepu Harcerskiego ZHP “Feniks” pod opieką ks. Mateusza Bajaka – drużynowego i kapelana.

W tym roku miejscem wspólnego biwakowania był Staszów, a siedzibą Harcerskiego Startu był budynek Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1. W Diecezjalnym Starcie Harcerskim 2017 wzięło udział ponad 350 zuchów i harcerzy i około 25 opiekunów. Do Staszowa przyjechała młodzież harcerska z Potoczka i Potoka Wielkiego, Dwikóz, Samborca, Woli Rzeczyckiej Zaklikowa, Stalowej Woli, Pysznicy, Gorzyc, Gościeradowa, Tarnowskiej Woli i Annopola oraz harcerze z hufca staszowskiego, którzy pełnili rolę gospodarzy. Harcerzy i zuchów odwiedził bp Krzysztof Nitkiewicz.

– Celem takich spotkań jest integracja środowisk harcerskich, popularyzowanie ruchu harcerskiego, wymiana pomysłów i doświadczeń w pracy z harcerzami oraz budowanie jedności braterskiej w odniesieniu do wspólnoty Kościoła – podkreślał ks. Dariusz Sidor, duchowy opiekun harcerzy.

Zlot rozpoczął apel inauguracyjny oraz Msza św. w kościele św. Barbary. Następnie harcerze odwiedzili Kurozwęki zwiedzili pałacu, zagrodę bizonów, przeszli przez labirynt kukurydzy. Podczas zjazdu odbyło się spotkanie i zajęcia warsztatowe prowadzone przez Nadleśnictwo Staszów oraz spotkanie i warsztaty poświęcone bezpieczeństwu dzieci i młodzieży prowadzone przez policjantów z Powiatowej Komendy Policji w Staszowie. Po południu odbyła się gra terenowa „Poznaj Staszów” oraz podsumowanie zlotu.